HOLANĎANÉ NA GFP
20. 4. - 26. 4. 2012
Poněkud opožděně, ale přece jen se dostáváme k podání zprávy o tom, co se také dělo na GFP v Neratovicích ve výše uvedené dny. Lépe později, než nikdy, protože to stálo za to! Severní polokoule naší planety se po více než čtyřmiliardté znovu naklonila blíže Slunci a nastalo nám opět jaro. Velikonoce zdárně prošly před dvěma týdny, všichni jsme si rádi vybrali krátký oddech během nich. A bylo věru nač se nadechnout: Oktavány čekaly brzy maturitní písemky a další závěrečné zkoušky a nás ostatní také jeden z dalších jarních vrcholů - velká týdenní návštěva nizozemských studentů z naší partnerské školy Marne College v malebném fríském městečku Bolsward. V pátek 20.4.2012 vypukly naostro přípravy na příjezd našich hostů. Navzdory euroskepticismu našeho jasnozřivého prezidenta Václava Klause společně s vlajkou naší vylétla před staroslavnou budovou GFP Neratovice hrdě na stožár opět i vlajka Evropské unie a ve školní jídelně se opět začaly dít známé věci.
Napětí rostlo, ale Holanďané se nezadržitelně blížili:
A už jsou tu, Harrie Bruins za volantem a Bert Colly jako hlavní nizozemský vyslanec!
Vítání, zprvu trochu rozpačité, se mění na srdečné, ...
... všichni se znovu poznávají ...
... a vzhůru do jídelny na to uvítací občerstvení!
Uvítání proběhlo, srdečná uvítací slova padla, občerstvovací zákusky se sezobaly a nastal postupný rozchod do hostitelských rodin, neboť druhý den ráno již v 8 hodin nás všechny čekal pěkný a zajímavý program!
-o-o-o-o-o-o-o-
V sobotu 21.4.2012 jsme se nevydali sice příliš daleko od Neratovic, ale program stál za to! Dopoledne nás čekal slavný a populární velkopopovický pivovar!
Prohlídková v pivovaru obsahovala vše důležité a zajímavé. Konečně tu byla po zásluze doceněna role jeho zakladatele a později barona Franze Ringhoffera, který se svou podnikatelskou aktivitou zásadně zasloužil o rozvoj regionu:
K vidění byly pochopitelně i moderní provozy, ...
... jakož i živoucí symbol pivovaru:
Jedna věc našim holandským hostům pochopitelně musela unikat, neznají kocoura Mikeše, v jehož kraji jsme se octli. Ale my, kteří ho známe, jsme s překvapením konstatovali, jak silně se ráz zdejší krajiny promítá do obrazů a obrázku jeho autora malíře Josefa Lady!
-o-o-o-
Pokračovali jsme však dál k blízkému Benešovu, kde našim cílem nebylo nic menšího než zámek Konopiště, někdejší sídlo následníka rakousko-uherského trůnu Franze Ferdinanda d´Este!
Fotografování během zajímavé prohlídky uvnitř bylo pochopitelně zakázáno, ale i tak se v této destinaci nabízely krásné a zajímavé pohledy:
Prohlídka byla zajímavá i pro ředitele GFP Aleše Jinocha, který tento den fungoval jako druhý pedagogický dozor:
Se svým synem obdivují bronzové lovecké sousoší:
Byly tu i jiné příjemné výhledy:
Kampak hledí Harrie Bruins?
Samozřejmě na známou místní atrakci, živé medvědy:
Čekání na prohlídku vybízelo k posezení:
Celkově byla prohlídka Konopiště velmi zajímavá a pěkná. Naši holandští hosté se tu hodně dozvěděli o místě, kde žila významná osobnost evropské historie. Tím denní program ale stále ještě nekončil. Po návratu do Neratovic nás ještě čekal zajímavý koncert naší školní rockové skupiny v místním Jazz klubu. Ústřední postavou na něm byl v roli zpěváka náš profesor angličtiny Jan Sviták, jemuž dobře sekundovali naši studenti či absolventi:
Obecenstvo se dobře bavilo, ...
... došlo i na tanec:
Tím program pro tento den skončil. Následujícího dne, 22.4.2012, byla neděle vyhrazená v programu jako den s hostitelskými rodinami, kdy každý hostitel podnikal se svým hostem věci podle svého uvážení. K další části oficiálního programu jsme se proto všichni sešli až o den později, v pondělí 23.4.2012.
-o-o-o-o-o-o-o-
Na výše uvedené pondělí jsme měli naplánován opět zájezd za něčím, co je pro naši zemi typické a čím se můžeme pochlubit. Tentokrát to byly automobily značky Škoda, za nimiž jsme se vydali do Mladé Boleslavi. Budova muzea zrovna procházela rekonstrukcí, a tak expozice byla poněkud improvizovaná, což ale příliš nevadilo. K vidění tu byly škodovácké modely aut za celou historii podniku a věru se bylo na co dívat. Na naše hosty čekalo velké a příjemné překvapení - celá prohlídka jak muzea, tak i závodu, se pro ně odbývala v jejich mateřštině!
Po zajímavé prohlídce v muzeu následovala prohlídka některých provozů závodu, kde je však z pochopitelných důvodů zakázáno fotografovat. Proto z této části exkurze nepřinášíme žádnou fotodokumentaci. Avšak dojem, jaký na nás prohlídka udělala, byl velmi silný. Procházeli jsme vysoce automatizovanými výrobními halami, u nichž stavba a vybavení každé z nich přišly na více než 15 miliard korun. V každé hale, kterou jsme procházeli, panovalo ticho, čisto a pracovní soustředění sice v rozvážném, ale trvalém tempu. Motory aut sestavovaly pomocí důmyslných automatů třeba i ženy. Bylo potěšující vidět, na jaké úrovni se vyrábějí vozy značky Škoda, které jezdí po celém světě, i v Nizozemsku!
-o-o-o-
Po hodinové polední přestávce, kterou jsme využili k zaplnění svých žaludků, jsme vyrazili do nedaleké a turisticky velmi atraktivní přírodní lokality - Prachovského skalního města! Je to velmi vděčná a malebná procházka! Pět kilometrů trasy mezi skalními útvary rozehřeje duši každého, kdo má alespoň trochu rád přírodu a kdo má alespoň špetku estetického cítění! Holanďané tento typ přírodních krás doma nemají, a proto na ně tato krajina o to silněji působí. Také chození pěšky do kopce jim není z domova právě vlastní, ale jejich touha po poznávání a chuť po zdolávání překážek z nich dělá dobré pěší turisty! Vstupme tedy hlavní branou!
Holandští studenti se kochají na jedné z četných vyhlídek:
Vyhlídky na okolní krajinu lahodí českým i holandským očím:
Objevil se i hezký výhled na Trosky, jednu z dominant Českého ráje, s Ještědem v pozadí:
Také bylo možné spatřit blízké kdysi královské město Jičín:
Ještě se našim očím naskytlo mnoho krásných míst a skalních útvarů:
To už se ale naše prohlídka začala chýlit ke konci, který se nacházel tam, kde byl i její začátek - u Turistické chaty:
Ale s Českým rájem jsme se opuštěním areálu Prachovských skal hned tak ještě nerozloučili! Ještě cestou zpět holandským autobusem, který samozřejmě řídil Harrie Bruins, ...
... jsme mohli zahlédnout sobotecký zámek Humprecht ...
... či dokonce dosud ještě zasněžené Krkonoše!
Celkově to byl velmi hezky strávený den se stále intenzivněji se probouzející jarní přírodou, který vlil do našich duší radost a potěšení!
-o-o-o-o-o-o-o-
A přišlo úterý 24.4.2012, kdy na nás čekala celý den Praha! Jako tradičně jsme začínali na Pražském hradě, na jehož nádvoří jsme se propracovali "odzadu", od Mariánských hradeb přes Jelení příkop:
Strážným nastávaly krušné chvilky se zvědavými turisty, kterých na nádvořích začínalo už brzy dopoledne být plno. Naše skupina se mezi nimi neztratila:
Je v tom vždy kus hrdosti moci našim hostům z Nizozemska ukázat alespoň část z tohoto monumentálního sídla českých knížat, králů, císařů a prezidentů. Už tento první vstup na pražskou půdu na naše hosty velmi zapůsobil.
Prošli jsme areál Hradu až ke Zlaté uličce a pak zase nazpět k Matyášově bráně. Chtěli jsme to nazpět vzít přes hradní zahradu Na Valech, ale bohužel byla zavřená kvůli rekonstrukcím. Ale příliš to nevadilo, opětovný průchod monumentálními nádvořími Hradu stál za to!
A tady jsme s celou skupinou už po absolvování procházky Hradem před Matyášovou branou. Právě se dělíme na skupinky, které pod vedením českých hostitelů půjdou samostatně od Hradu přes Malou Stranu a Karlův most až na Staroměstské náměstí a odsud metrem na Karlovo náměstí, mimochodem největší náměstí v Evropě, kde nás čeká další bod programu. Cestou tam se nám ve sluncem zalité Praze nabízely další zajímavé výhledy:
Karlův most nabízel další:
Pozadu nezůstávala ani Kampa:
A teď už jsme na Jiráskově mostě:
A tady na Karlově náměstí hledíme na kostel sv. Ignáce:
Náš cíl je ale o kus níže, v Resslově ulici:
Ano, je to krypta pravoslavného chrámu sv. Cyrila a Metoděje, Národní památník hrdinů heydrichiády, místo posledního boje našich statečných parašutistů, kteří v květnu 1942 pomohli odeslat a onen svět zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
V promítací místnosti jsme zhlédli dokumentární film o celé události a prošli si kryptu, kde se čeští a slovenští parašutisté naposledy skrývali. Dnes jejich hrdinský boj připomínají jejich bronzové busty umístěné v prostorách krypty. V první řadě je to busta Jana Kubiše, jehož zásah granátem byl pro Heydricha osudný:
Své hrdinství vykonané pro svobodu své vlasti zaplatili životem nejen oni, ale i celé jejich rodiny a jejich nejbližší příbuzní, ale i ti, kteří je statečně podporovali a ukrývali. Věčně buď čest jejich památce!
-o-o-o-
Po předchozí, emocemi silně nabité exkurzi jsme se odjeli metrem posilnit před večerním programem v Praze do pizzerie La Ventola v Soukenické ulici:
Tuto pizzerii jsme si nevybrali náhodně. Její poloha je velmi příhodná, neboť poblíž se nachází tramvajová zastávka, odkud je snadno dosažitelné pražské Výstaviště, kde na nás čekal poslední bod programu dne, večerní představení slavné Křižíkovy fontány!
Měli jsme trochu obavy, zda koncem dubna v době, kdy přecházíme na letní čas, bude již dostatečně šero. Naše obavy se ukázaly jako liché, představení bylo velmi pěkné a působivé a my byli bohatší o další zážitek!
-o-o-o-o-o-o-o-
Nadešel poslední celý den skupinového výměnného programu, středa 25.4.2012, která byl věnována poznávání chodu naší školy. Holandští studenti navštívili v malých skupinkách vybrané vyučovací hodiny. Po skončení své exkurze poobědvali ve školní jídelně a od 12 hodin sledovali v posluchárně fyziky a biologie film "Lidice", který navazoval na naši návštěvu Památníku hrdinů heydrichiády předchozí den v Praze. Byl to přirozeně film silně emocionální a tragický. Avšak mladým lidem je bohužel také třeba připomínat zlo, které sužovalo evropské národy v minulosti právě proto, aby se znovu neopakovalo!
-o-o-o-
Po zhlédnutí filmu v odpoledních hodinách jsme našim hostům i sobě opět dovolili ulehčeně vydechnout a odreagovat se od tíživé minulosti v naší sportovní hale. Na program se dostaly přátelské zápasy ve volejbale a florbale:
A touto akcí také skončil celý náš týdenní oficiální program. Bylo to zajímavé, bylo toho dost a rozhodně jsme všichni odvedli hodně velký kus práce pro vzájemné poznávání a sbližování. Po neoficiální večeři na rozloučenou nás čekalo už jen společné ráno dalšího dne, rozloučení a odjezd našich holandských přátel domů!
-o-o-o-o-o-o-o-
Čtvrtek 26.4.2012, den odjezdu našich hostů! Loučení probíhalo před školou, poslední pozdravy a přání, společné foto ...
Bert Colly ještě hovoří s našimi třemi studenty, Adamem Humlem, Kateřinou Kalinovou a Lucií Veselou, kteří v rámci individuální výměny přijedou asi za 10 dní do Bolswardu ...
... a udílí rady Marisse de Jong, která spolu se svými dvěma spolužáky zůstává na GFP v Neratovicích a všichni společně budou mimo jiné propagovat výměnné akce pro naše studenty nižších ročníků:
Tak ještě poslední pozdravy, ...
... společné foto, ...
... a jede se domů!
Šťastnou cestu a za rok, doufejme, zase nashle!!
A nám, kteří tyto výměny už léta organizujeme, leží na srdci, aby dále pokračovaly, dokud je situace příznivá a dokud zájem holandské strany trvá. Už je to 20 let, co naše kontakty s Marne College, tehdy ještě pod názvem Gymnasium Titus Brandsma začaly, z mnohých nás účastníků jsou už dnes staří známí. Ale stále toho nemáme dost, stále chceme pořádat výměny další a další. Proto apelujeme na mladší studenty, aby se s námi nebáli vyrazit do Nizozemska za poznáním a aby si z výměn odnesli zkušenosti ze vzájemného poznávání na celý život! Zvou vás tito letití organizátoři:
Bert Colly ...
a Luboš Renka!
-o-o-o-o-o-o-o-
-o-o-o-o-o-
-o-o-o-
-o-